February 2-3, 2018
|
Boise State-Jackson's Track - Nampa, ID
ICON KEY: DII Prov NAIA A NAIA B
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 7.02   -
2. Lane, Austin FR-1 Utah State 7.03   -
3. Earley, Garen SO-2 Utah State 7.10   -
4. Terpezan, Alexandru SR-4 Boise State 7.11   -
5. Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley 7.21   -
6. Kahut, Isaiah SO-2 Northwest Nazarene 7.26   -
7. Tovar, Junior SO-2 Utah State 7.38   -
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lane, Austin FR-1 Utah State 7.00  
2. Tovar, Junior SO-2 Utah State 7.02  
3. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 7.03  
4. Earley, Garen SO-2 Utah State 7.04  
5. Terpezan, Alexandru SR-4 Boise State 7.05  
6. Jones, Andre SO-2 Utah Valley 7.12  
7. Kahut, Isaiah SO-2 Northwest Nazarene 7.14  
8. Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley 7.16  
9. Johnson, Tyler   Unattached 7.18  
9. Kram, Braden FR-1 Utah State 7.18  
11. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 7.21  
12. Magee, Zachary FR-1 Northwest Nazarene 7.24  
13. Phanmaha, Branden JR-3 Eastern Oregon 7.25  
14. Peterson, Jordan   Unattached 7.28  
15. Schneider, Tychicus   Treasure Valley CC 7.30  
16. Cantu, Dominic FR-1 Northwest Christian 7.31  
17. Campos, Antonio JR-3 Northwest Christian 7.32  
18. Hatchett, Kieron   Treasure Valley CC 7.36  
18. Hatfield, Zac SR-4 Eastern Oregon 7.36  
20. Gaskins, Devin JR-3 College of Idaho 7.37  
21. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 7.40  
22. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 7.43  
23. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 7.45  
24. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 7.48  
25. Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian 7.51  
26. Chesnut, Joshua   Northwest Christian 7.52  
26. Peterson, Grayson FR-1 Soka 7.52  
28. Somsen, Hunter FR-1 Soka 7.54  
29. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 7.57  
30. Anderson, Dominic   Treasure Valley CC 7.59  
31. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 7.66  
32. Sepulveda, Oscar   Treasure Valley CC 7.67  
33. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 7.69  
34. Lewis, James SO-2 College of Idaho 7.79  
35. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 7.99  
60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 7.03  
2. Cantu, Dominic FR-1 Northwest Christian 7.31  
3. Hatchett, Kieron   Treasure Valley CC 7.36  
4. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 7.40  
5. Peterson, Grayson FR-1 Soka 7.52  
6. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 7.66  
7. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 7.99  
60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kram, Braden FR-1 Utah State 7.18  
2. Schneider, Tychicus   Treasure Valley CC 7.30  
3. Campos, Antonio JR-3 Northwest Christian 7.32  
4. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 7.45  
5. Somsen, Hunter FR-1 Soka 7.54  
6. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 7.69  
7. Lewis, James SO-2 College of Idaho 7.79  
60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Earley, Garen SO-2 Utah State 7.04  
2. Terpezan, Alexandru SR-4 Boise State 7.05  
3. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 7.21  
4. Peterson, Jordan   Unattached 7.28  
5. Gaskins, Devin JR-3 College of Idaho 7.37  
6. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 7.43  
60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lane, Austin FR-1 Utah State 7.00  
2. Jones, Andre SO-2 Utah Valley 7.12  
3. Johnson, Tyler   Unattached 7.18  
4. Magee, Zachary FR-1 Northwest Nazarene 7.24  
5. Phanmaha, Branden JR-3 Eastern Oregon 7.25  
6. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 7.48  
7. Chesnut, Joshua   Northwest Christian 7.52  
8. Anderson, Dominic   Treasure Valley CC 7.59  
60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tovar, Junior SO-2 Utah State 7.02  
2. Kahut, Isaiah SO-2 Northwest Nazarene 7.14  
3. Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley 7.16  
4. Hatfield, Zac SR-4 Eastern Oregon 7.36  
5. Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian 7.51  
6. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 7.57  
7. Sepulveda, Oscar   Treasure Valley CC 7.67  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 21.68   -
2. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 22.09   -
3. Earley, Garen SO-2 Utah State 22.20   -
4. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 22.33   -
5. Kram, Braden FR-1 Utah State 22.47   -
6. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 22.64   -
200 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 21.68  
2. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 22.09  
3. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 22.33  
200 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Earley, Garen SO-2 Utah State 22.20  
2. Kram, Braden FR-1 Utah State 22.47  
3. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 22.64  
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Terpezan, Alexandru SR-4 Boise State 21.74  
2. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 21.86  
3. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 21.97  
4. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 22.04  
5. Tovar, Junior SO-2 Utah State 22.34  
6. Earley, Garen SO-2 Utah State 22.42  
7. Kram, Braden FR-1 Utah State 22.47  
8. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 22.61  
9. Lewis-Allen, Devin JR-3 Eastern Oregon 22.62  
10. Blake, Logan SO-2 Northwest Nazarene 22.65  
11. Stubbs, Chris   Unattached 22.68  
12. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 23.00  
13. Shaw, Cooper JR-3 Eastern Oregon 23.02  
14. Kirkendall, Matthew JR-3 Eastern Oregon 23.03  
15. Peterson, Jordan   Unattached 23.04  
16. Campos, Antonio JR-3 Northwest Christian 23.08  
17. Patterson, Jeff JR-3 Eastern Oregon 23.16  
18. Lloyd, Tyler SO-2 Utah State 23.23  
19. Delgado, Nicolas FR-1 Northwest Christian 23.29  
20. Kahut, Isaiah SO-2 Northwest Nazarene 23.31  
21. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 23.36  
22. Phanmaha, Branden JR-3 Eastern Oregon 23.50  
23. Johnson, Oren FR-1 Northwest Christian 23.54  
24. Gilpin, Harley SO-2 Northwest Christian 23.57  
25. Gaskins, Devin JR-3 College of Idaho 23.66  
26. Cantu, Dominic FR-1 Northwest Christian 23.69  
27. Rodriguez, Ricardo FR-1 Boise State 23.88  
28. Hatchett, Kieron   Treasure Valley CC 24.05  
29. Schneider, Tychicus   Treasure Valley CC 24.14  
30. Carter, Daniel   Northwest Christian 24.21  
31. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 24.23  
32. Johnason, Blake FR-1 Northwest Nazarene 24.51  
33. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 24.54  
34. Sturman, Jacob   Treasure Valley CC 24.55  
35. Chesnut, Joshua   Northwest Christian 24.69  
36. Lewis, James SO-2 College of Idaho 24.93  
37. Galindo, Anthony   Northwest Christian 24.96  
38. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 25.27  
39. McCluskey, Josh FR-1 Northwest Christian 25.38  
40. Anderson, Dominic   Treasure Valley CC 25.76  
41. Sepulveda, Oscar   Treasure Valley CC 25.91  
42. Houghton, Christopher   Treasure Valley CC 26.43  
  Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian DQ  
  Cavinta, Ryan FR-1 Boise State DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Chesnut, Joshua   Northwest Christian 24.69  
2. McCluskey, Josh FR-1 Northwest Christian 25.38  
3. Houghton, Christopher   Treasure Valley CC 26.43  
200 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kahut, Isaiah SO-2 Northwest Nazarene 23.31  
2. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 24.54  
3. Sturman, Jacob   Treasure Valley CC 24.55  
  Cavinta, Ryan FR-1 Boise State DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Terpezan, Alexandru SR-4 Boise State 21.74  
2. Earley, Garen SO-2 Utah State 22.42  
3. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 23.36  
200 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 22.04  
2. Jones, Matthew FR-1 Northwest Christian 22.61  
3. Lewis-Allen, Devin JR-3 Eastern Oregon 22.62  
4. Galindo, Anthony   Northwest Christian 24.96  
200 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kram, Braden FR-1 Utah State 22.47  
2. Blake, Logan SO-2 Northwest Nazarene 22.65  
3. Shaw, Cooper JR-3 Eastern Oregon 23.02  
200 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kirkendall, Matthew JR-3 Eastern Oregon 23.03  
2. Delgado, Nicolas FR-1 Northwest Christian 23.29  
3. Johnson, Oren FR-1 Northwest Christian 23.54  
4. Anderson, Dominic   Treasure Valley CC 25.76  
200 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 23.00  
2. Schneider, Tychicus   Treasure Valley CC 24.14  
3. Johnason, Blake FR-1 Northwest Nazarene 24.51  
4. Sepulveda, Oscar   Treasure Valley CC 25.91  
200 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Gaskins, Devin JR-3 College of Idaho 23.66  
2. Hatchett, Kieron   Treasure Valley CC 24.05  
3. Carter, Daniel   Northwest Christian 24.21  
200 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 21.97  
2. Stubbs, Chris   Unattached 22.68  
3. Patterson, Jeff JR-3 Eastern Oregon 23.16  
  Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian DQ  
200 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 21.86  
2. Peterson, Jordan   Unattached 23.04  
3. Phanmaha, Branden JR-3 Eastern Oregon 23.50  
4. Rodriguez, Ricardo FR-1 Boise State 23.88  
200 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Campos, Antonio JR-3 Northwest Christian 23.08  
2. Cantu, Dominic FR-1 Northwest Christian 23.69  
3. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 24.23  
4. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 25.27  
200 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tovar, Junior SO-2 Utah State 22.34  
2. Lloyd, Tyler SO-2 Utah State 23.23  
3. Gilpin, Harley SO-2 Northwest Christian 23.57  
4. Lewis, James SO-2 College of Idaho 24.93  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 48.96   -
2. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 49.15   -
3. Lewis-Allen, Devin JR-3 Eastern Oregon 49.60   -
4. Blake, Logan SO-2 Northwest Nazarene 49.61   -
5. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 49.71   -
6. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 50.30   -
7. Magee, Zachary FR-1 Northwest Nazarene 50.34   -
8. Shaw, Cooper JR-3 Eastern Oregon 50.47   -
9. Owen, Cade SR-4 Utah Valley 50.67   -
10. Johnson, Oren FR-1 Northwest Christian 51.56   -
11. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 51.79   -
12. Patterson, Jeff JR-3 Eastern Oregon 51.86   -
13. Delgado, Nicolas FR-1 Northwest Christian 52.31   -
14. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 52.69   -
15. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 53.00   -
16. Rodriguez, Ricardo FR-1 Boise State 53.71   -
17. Carter, Daniel   Northwest Christian 53.92   -
18. Gilpin, Harley SO-2 Northwest Christian 54.04   -
19. Johnason, Blake FR-1 Northwest Nazarene 54.27   -
20. Homer, Isaiah   Treasure Valley CC 54.65   -
21. Sturman, Jacob   Treasure Valley CC 55.62   -
22. Houghton, Christopher   Treasure Valley CC 59.58   -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Camara, Ebu SR-4 Northwest Nazarene 48.96  
2. Lambourne, Cole   Gold Medal Athletics 49.15  
3. Carder, Jordan JR-3 Utah Valley 49.71  
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lewis-Allen, Devin JR-3 Eastern Oregon 49.60  
2. Blake, Logan SO-2 Northwest Nazarene 49.61  
3. Owen, Cade SR-4 Utah Valley 50.67  
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Walker, Brandon SO-2 Utah Valley 50.30  
2. Magee, Zachary FR-1 Northwest Nazarene 50.34  
3. Shaw, Cooper JR-3 Eastern Oregon 50.47  
400 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 51.79  
2. Patterson, Jeff JR-3 Eastern Oregon 51.86  
400 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Johnson, Oren FR-1 Northwest Christian 51.56  
2. Delgado, Nicolas FR-1 Northwest Christian 52.31  
3. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 52.69  
400 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. McDougal, Alex FR-1 Utah Valley 53.00  
2. Rodriguez, Ricardo FR-1 Boise State 53.71  
3. Carter, Daniel   Northwest Christian 53.92  
4. Gilpin, Harley SO-2 Northwest Christian 54.04  
5. Johnason, Blake FR-1 Northwest Nazarene 54.27  
400 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Homer, Isaiah   Treasure Valley CC 54.65  
2. Sturman, Jacob   Treasure Valley CC 55.62  
3. Houghton, Christopher   Treasure Valley CC 59.58  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Barker, Dylan SO-2 Utah State 1:54.18   -
2. Greer, Bannon SO-2 Utah State 1:55.03   -
3. Zimmerly, Dustin SO-2 Eastern Oregon 1:56.52 -
4. Anaya-Carmona, Israel FR-1 Boise State 1:57.09   -
5. Strand, Eric   Unattached 1:57.42   -
6. Kemboi, Godfrey SO-2 Northwest Nazarene 1:59.01   -
7. Radbourne, Quinn SO-2 College of Idaho 1:59.68   -
8. Inwards, Lane JR-3 Eastern Oregon 2:00.73   -
9. Wrout, Cameron JR-3 Boise State 2:02.21   -
10. Schiess, Hunter FR-1 Eastern Oregon 2:02.47   -
11. Tracy, Collin JR-3 College of Idaho 2:02.74   -
12. Baynard, Daryon FR-1 Santa Clara 2:03.02   -
13. Abdalla, Ryan FR-1 Northwest Nazarene 2:03.09   -
14. Manzer, Rylan SO-2 Northwest Nazarene 2:04.70   -
15. Howard, Caleb   Unattached 2:06.56   -
  Withers, James JR-3 Utah State DNF   -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Barker, Dylan SO-2 Utah State 1:54.18  
2. Greer, Bannon SO-2 Utah State 1:55.03  
3. Zimmerly, Dustin SO-2 Eastern Oregon 1:56.52
4. Anaya-Carmona, Israel FR-1 Boise State 1:57.09  
5. Strand, Eric   Unattached 1:57.42  
6. Baynard, Daryon FR-1 Santa Clara 2:03.02  
  Withers, James JR-3 Utah State DNF  
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kemboi, Godfrey SO-2 Northwest Nazarene 1:59.01  
2. Radbourne, Quinn SO-2 College of Idaho 1:59.68  
3. Inwards, Lane JR-3 Eastern Oregon 2:00.73  
4. Wrout, Cameron JR-3 Boise State 2:02.21  
5. Schiess, Hunter FR-1 Eastern Oregon 2:02.47  
6. Tracy, Collin JR-3 College of Idaho 2:02.74  
7. Abdalla, Ryan FR-1 Northwest Nazarene 2:03.09  
8. Manzer, Rylan SO-2 Northwest Nazarene 2:04.70  
9. Howard, Caleb   Unattached 2:06.56  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Slagowski, Michael FR-1 Eastern Oregon 4:15.66 -
2. Stark, Nathan   Just Athletics Track Club 4:16.22   -
3. Withers, James JR-3 Utah State 4:16.58   -
4. Morrell III, Thomas SO-2 Eastern Oregon 4:17.67 -
5. Haroldsen, Coen FR-1 Utah State 4:24.20   -
6. Evans, Jack SR-4 Soka 4:25.46   -
7. Tew, Jakob FR-1 Utah State 4:26.82   -
8. Inwards, Lane JR-3 Eastern Oregon 4:28.12   -
9. Raslowsky, Christian SO-2 Santa Clara 4:28.37   -
10. Nordquist, Erik FR-1 College of Idaho 4:30.61   -
11. Celestino, Jerry JR-3 College of Idaho 4:31.50   -
12. Lagerstrom, Brennan SO-2 Santa Clara 4:33.35   -
13. Cervantes, Marcos SO-2 College of Idaho 4:35.54   -
14. Campbell, Cole FR-1 College of Idaho 4:36.67   -
15. Tooley, Jean Baptiste SO-2 Santa Clara 4:36.85   -
16. Brothers, Peyton SO-2 Northwest Nazarene 4:38.83   -
17. Sutton, Andrew JR-3 College of Idaho 4:40.28   -
18. Sargent, Brynn SR-4 Santa Clara 4:40.60   -
19. Brookover, Grant FR-1 Northwest Nazarene 4:43.51   -
20. McCaw, Gavin SO-2 College of Idaho 4:45.69   -
21. Manzer, Rylan SO-2 Northwest Nazarene 4:51.23   -
Mile Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Slagowski, Michael FR-1 Eastern Oregon 4:15.66
2. Stark, Nathan   Just Athletics Track Club 4:16.22  
3. Withers, James JR-3 Utah State 4:16.58  
4. Morrell III, Thomas SO-2 Eastern Oregon 4:17.67
5. Haroldsen, Coen FR-1 Utah State 4:24.20  
6. Evans, Jack SR-4 Soka 4:25.46  
7. Tew, Jakob FR-1 Utah State 4:26.82  
8. Raslowsky, Christian SO-2 Santa Clara 4:28.37  
9. Lagerstrom, Brennan SO-2 Santa Clara 4:33.35  
10. Tooley, Jean Baptiste SO-2 Santa Clara 4:36.85  
11. Sargent, Brynn SR-4 Santa Clara 4:40.60  
Mile Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Inwards, Lane JR-3 Eastern Oregon 4:28.12  
2. Nordquist, Erik FR-1 College of Idaho 4:30.61  
3. Celestino, Jerry JR-3 College of Idaho 4:31.50  
4. Cervantes, Marcos SO-2 College of Idaho 4:35.54  
5. Campbell, Cole FR-1 College of Idaho 4:36.67  
6. Brothers, Peyton SO-2 Northwest Nazarene 4:38.83  
7. Sutton, Andrew JR-3 College of Idaho 4:40.28  
8. Brookover, Grant FR-1 Northwest Nazarene 4:43.51  
9. McCaw, Gavin SO-2 College of Idaho 4:45.69  
10. Manzer, Rylan SO-2 Northwest Nazarene 4:51.23  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Hurley, Keeghan   Unattached 8:33.21   -
2. Haroldsen, Coen FR-1 Utah State 8:36.64   -
3. Beckham, Albert JR-3 Boise State 8:39.36   -
4. Evans, Jack SR-4 Soka 8:40.53   -
5. Chorney, Matt   Jackson Hole 8:42.11   -
6. Kemboi, Godfrey SO-2 Northwest Nazarene 8:42.37   -
7. Hamilton, Nick JR-3 Northwest Nazarene 8:51.16   -
8. Mitchell, Isaac SR-4 Northwest Nazarene 8:54.05   -
9. Richardson, Tom JR-3 Boise State 8:57.38   -
10. Burschinger, Will JR-3 Santa Clara 9:01.73   -
11. Maqtal, Abdi   YMCA Team Idaho 9:02.08   -
12. Rojas, Maltazomatli JR-3 Boise State 9:04.86   -
13. Miller, Kevin   Unattached 9:05.76   -
14. Duffy, Nick FR-1 Eastern Oregon 9:07.21   -
15. Lopez, Pablo FR-1 Northwest Nazarene 9:34.26   -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Kirkendall, Matthew JR-3 Eastern Oregon 8.14 -
2. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 8.45   -
3. Wing, Samuel JR-3 Utah State 8.47   -
4. Cavinta, Ryan FR-1 Boise State 8.52   -
5. Owen, Cade SR-4 Utah Valley 8.54   -
6. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 8.58   -
7. Lloyd, Tyler SO-2 Utah State 8.67   -
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kirkendall, Matthew JR-3 Eastern Oregon 8.23
2. Cavinta, Ryan FR-1 Boise State 8.43  
3. Jones, Andre SO-2 Utah Valley 8.45  
4. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 8.46  
5. Owen, Cade SR-4 Utah Valley 8.50  
5. Wing, Samuel JR-3 Utah State 8.50  
7. Lloyd, Tyler SO-2 Utah State 8.51  
8. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 8.54  
9. Davis, Jacob FR-1 Utah State 8.60  
10. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 8.63  
11. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 8.65  
12. Kutterer, Tanner FR-1 Utah State 8.68  
13. Lewis, Payton SR-4 Northwest Nazarene 8.69  
14. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 8.77  
15. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 9.10  
16. Tranch, Micah JR-3 Northwest Nazarene 9.22  
17. Castro, Elijah FR-1 Northwest Nazarene 9.28  
18. Galindo, Anthony   Northwest Christian 9.32  
19. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 9.99  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Jones, Andre SO-2 Utah Valley 8.45  
2. Kutterer, Tanner FR-1 Utah State 8.68  
3. Chism, Ryan JR-3 Northwest Nazarene 9.10  
4. Galindo, Anthony   Northwest Christian 9.32  
5. Blum, David FR-1 Northwest Nazarene 9.99  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kirkendall, Matthew JR-3 Eastern Oregon 8.23
2. Mcgetrick, Sean SR-4 Utah Valley 8.46  
3. Wing, Samuel JR-3 Utah State 8.50  
4. Allen, Taylor JR-3 Utah Valley 8.54  
5. Davis, Jacob FR-1 Utah State 8.60  
6. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 8.77  
7. Tranch, Micah JR-3 Northwest Nazarene 9.22  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Cavinta, Ryan FR-1 Boise State 8.43  
2. Owen, Cade SR-4 Utah Valley 8.50  
3. Lloyd, Tyler SO-2 Utah State 8.51  
4. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 8.63  
5. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 8.65  
6. Lewis, Payton SR-4 Northwest Nazarene 8.69  
7. Castro, Elijah FR-1 Northwest Nazarene 9.28  
4 x 400 Relay Finals Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
1. Utah State (B) Davis, Greer, Lane, Kutterer 3:25.57  
2. Northwest Christian (A) Campos, Delgado, Johnson, Jones 3:26.04  
3. Utah Valley (B) Lingwall, McDougal, MacArthur, Eror 3:30.49  
4. Northwest Christian (B) Cantu, Carter, Galindo, Chesnut 3:38.81  
4 x 400 Relay Finals Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
1. Utah State (A) Earley, Barker, Kram, Wing 3:19.61  
2. Utah Valley (A) Walker, Carder, Owen, Mcgetrick 3:20.84  
3. Eastern Oregon (A) Lewis-Allen, Shaw, Morrell III, Slagowski 3:21.87  
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Tranch, Micah JR-3 Northwest Nazarene 1.96m   6' 5" -
  • 1.76
    PPP
  • 1.81
    PPP
  • 1.86
    PPP
  • 1.91
    O
  • 1.96
    O
  • 2.01
    XXX
2. Thomas, Brenan SO-2 Utah Valley 1.91m   6' 3.25" -
  • 1.76
    PPP
  • 1.81
    PPP
  • 1.86
    O
  • 1.91
    O
  • 1.96
    XXX
2. Simpson, Travis   Unattached 1.91m   6' 3.25" -
  • 1.76
    PPP
  • 1.81
    O
  • 1.86
    O
  • 1.91
    O
  • 1.96
    XXX
4. Eror, Ryan SO-2 Utah Valley 1.86m   6' 1.25" -
  • 1.76
    XO
  • 1.81
    O
  • 1.86
    XO
  • 1.91
    XXX
5. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 1.81m   5' 11.25" -
  • 1.76
    PPP
  • 1.81
    XO
  • 1.91
    XXX
6. Fahlgren, Max SR-4 Eastern Oregon 1.81m   5' 11.25" -
  • 1.76
    PPP
  • 1.81
    XXO
  • 1.86
    XXX
  Stellway, Keffery FR-1 Northwest Nazarene NH     -
  • 1.76
    XXX
  Thomas, Josh FR-1 Utah Valley NH     -
  • 1.91
    XXX
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Webster, Jared SR-4 Northwest Nazarene 4.90m 16' 0.75" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    PPP
  • 4.45
    PPP
  • 4.60
    O
  • 4.75
    O
  • 4.90
    XO
  • 5.05
    XXX
2. Stattner, Justin JR-3 Boise State 4.90m   16' 0.75" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    PPP
  • 4.45
    PPP
  • 4.60
    O
  • 4.75
    XO
  • 4.90
    O
  • 5.05
    XXX
3. Lawrence, Alex FR-1 Utah Valley 4.75m   15' 7" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    PPP
  • 4.45
    PPP
  • 4.60
    O
  • 4.75
    O
  • 4.90
    XXX
4. Gwin, Phillip JR-3 Northwest Nazarene 4.75m 15' 7" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    PPP
  • 4.45
    XO
  • 4.60
    XO
  • 4.75
    O
  • 4.90
    XXX
5. Hopkins, Spencer FR-1 Northwest Nazarene 4.45m   14' 7.25" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    O
  • 4.15
    O
  • 4.30
    O
  • 4.45
    O
  • 4.60
    XXX
6. Hidalgo, Lucas SO-2 Eastern Oregon 4.30m   14' 1.25" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    XO
  • 4.75
    XXX
6. Richmond, Max FR-1 Boise State 4.30m   14' 1.25" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    PPP
  • 4.15
    PPP
  • 4.30
    XO
  • 4.45
    XXX
8. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 4.15m   13' 7.25" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    PPP
  • 4.00
    XXO
  • 4.15
    O
  • 4.30
    XXX
9. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 4.15m   13' 7.25" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    XXO
  • 3.85
    O
  • 4.00
    O
  • 4.15
    XXO
  • 4.30
    XXX
10. Hatlan, Dustin FR-1 Northwest Nazarene 3.85m   12' 7.5" -
  • 3.40
    PPP
  • 3.55
    PPP
  • 3.70
    PPP
  • 3.85
    XXO
  • 4.00
    XXX
11. Thomas, Brenan SO-2 Utah Valley 3.70m   12' 1.5" -
  • 3.40
    O
  • 3.55
    O
  • 3.70
    O
  • 3.85
    XXX
  Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian NH     -
  • 3.40
    XXX
  Calvin, Matt SO-2 Utah State NH     -
  • 4.45
    XXX
  Nelson, Sam JR-3 Utah State NH     -
  • 4.90
    XXX
  Lewis, Payton SR-4 Northwest Nazarene NH     -
  • 3.40
    XXX
  Stoddard, Camden SR-4 Boise State NH     -
  • 4.75
    XXX
  Cobb, Kolton SO-2 Eastern Oregon NH     -
  • 4.30
    XXX
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. MacArthur, Albert SO-2 Utah Valley 7.16m   23' 6" -
  • 6.81m
  • FOUL
  • 7.04m
  • 6.76m
  • 7.16m
  • 7.08m
2. Castro, Elijah FR-1 Northwest Nazarene 6.98m   22' 11" -
  • 6.87m
  • 6.79m
  • 6.98m
  • 6.68m
  • 6.92m
  • 6.84m
3. Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley 6.93m   22' 9" -
  • 6.53m
  • 6.72m
  • 6.83m
  • 6.69m
  • 6.17m
  • 6.93m
4. Johnson, Tyler   Unattached 6.58m   21' 7.25" -
  • 6.46m
  • FOUL
  • 6.44m
  • FOUL
  • 6.58m
  • 6.56m
5. Poulsen, Austin SO-2 Utah Valley 6.48m   21' 3.25" -
  • 6.26m
  • 6.48m
  • 6.07m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
6. Webster, Jared SR-4 Northwest Nazarene 6.45m   21' 2" -
  • 6.10m
  • 6.45m
  • 6.34m
  • 6.06m
  • 6.35m
  • 6.20m
7. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 6.37m   20' 10.75" -
  • 6.25m
  • 6.37m
  • 6.33m
  • 4.68m
  • 6.25m
  • FOUL
8. Eror, Ryan SO-2 Utah Valley 6.35m   20' 10" -
  • 4.80m
  • 6.09m
  • 6.35m
  • 6.13m
  • FOUL
  • 5.90m
9. Tranch, Micah JR-3 Northwest Nazarene 6.13m   20' 1.5" -
  • FOUL
  • 6.13m
  • FOUL
  • 6.08m
  • FOUL
  • FOUL
10. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 6.12m   20' 1" -
  • 4.46m
  • 6.12m
  • FOUL
11. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 6.09m   19' 11.75" -
  • 6.09m
  • FOUL
  • FOUL
12. Truksa, Tyler JR-3 College of Idaho 6.02m   19' 9" -
  • 5.80m
  • 5.95m
  • 6.02m
13. Lewis, Payton SR-4 Northwest Nazarene 6.00m   19' 8.25" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 6.00m
14. Stellway, Keffery FR-1 Northwest Nazarene 5.90m   19' 4.25" -
  • 5.90m
  • 5.81m
  • 5.69m
15. Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian 5.66m   18' 7" -
  • 5.66m
  • 4.82m
  • 5.19m
Long Jump Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Johnson, Tyler   Unattached 6.58m   21' 7.25"
2. Webster, Jared SR-4 Northwest Nazarene 6.45m   21' 2"
3. Lingwall, Andrew FR-1 Utah Valley 6.37m   20' 10.75"
4. Thomas, Josh FR-1 Utah Valley 6.12m   20' 1"
5. Tidwell, Dakota FR-1 Northwest Nazarene 6.09m   19' 11.75"
6. Truksa, Tyler JR-3 College of Idaho 6.02m   19' 9"
7. Stellway, Keffery FR-1 Northwest Nazarene 5.90m   19' 4.25"
8. Andrews, Michael JR-3 Northwest Christian 5.66m   18' 7"
Long Jump Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. MacArthur, Albert SO-2 Utah Valley 7.16m   23' 6"
2. Castro, Elijah FR-1 Northwest Nazarene 6.98m   22' 11"
3. Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley 6.93m   22' 9"
4. Poulsen, Austin SO-2 Utah Valley 6.48m   21' 3.25"
5. Eror, Ryan SO-2 Utah Valley 6.35m   20' 10"
6. Tranch, Micah JR-3 Northwest Nazarene 6.13m   20' 1.5"
7. Lewis, Payton SR-4 Northwest Nazarene 6.00m   19' 8.25"
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. MacArthur, Albert SO-2 Utah Valley 14.62m   47' 11.75" -
  • 14.50m
  • FOUL
  • FOUL
  • 14.21m
  • FOUL
  • 14.62m
2. Poulsen, Austin SO-2 Utah Valley 13.11m   43' 0.25" -
  • 13.11m
  • 12.94m
  • FOUL
  • 13.04m
  • FOUL
  • FOUL
3. Castro, Elijah FR-1 Northwest Nazarene 12.67m   41' 7" -
  • FOUL
  • 12.67m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  Barnett, Dakarai SO-2 Utah Valley FOUL     -
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Hirschmann, David SR-4 Utah State 16.57m   54' 4.5" -
  • 16.43m
  • FOUL
  • 16.26m
  • 16.32m
  • 16.57m
  • FOUL
2. VanBeuren, John FR-1 Northwest Nazarene 16.33m 53' 7" -
  • 15.45m
  • 16.33m
  • 15.63m
  • 15.42m
  • 15.52m
  • FOUL
3. Morris, Kyle SO-2 Utah State 16.22m   53' 2.75" -
  • FOUL
  • 15.83m
  • 15.48m
  • 14.20m
  • FOUL
  • 16.22m
4. Thompson, Patrick FR-1 Utah Valley 14.55m   47' 9" -
  • 14.55m
  • 14.04m
  • FOUL
  • 14.20m
  • 14.03m
  • FOUL
5. Cottrell, Zach JR-3 Utah State 14.16m   46' 5.5" -
  • 14.13m
  • 14.16m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
6. Niemela, James SO-2 Eastern Oregon 14.07m   46' 2" -
  • 12.95m
  • 13.67m
  • 13.17m
  • 14.07m
  • 13.45m
  • 13.55m
7. Anderson, Canyon FR-1 Northwest Nazarene 13.95m   45' 9.25" -
  • 12.34m
  • 13.51m
  • 13.95m
  • 13.91m
  • FOUL
  • 13.32m
8. Kiley, Chris FR-1 Boise State 13.71m   44' 11.75" -
  • 13.09m
  • 13.02m
  • 13.71m
  • FOUL
  • 12.67m
  • FOUL
9. Lindsley, Drew JR-3 Boise State 13.70m   44' 11.5" -
  • 13.70m
  • 12.89m
  • FOUL
  • 13.53m
  • 13.52m
  • FOUL
10. Brown , Josh JR-3 College of Idaho 13.25m   43' 5.75" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 13.25m
11. Burnett, McKay SR-4 Utah Valley 13.02m   42' 8.75" -
  • FOUL
  • 13.00m
  • 13.02m
12. Brown, Caleb FR-1 College of Idaho 12.70m   41' 8" -
  • 10.19m
  • FOUL
  • 12.70m
13. Deadwylier, Steven SO-2 Eastern Oregon 12.69m   41' 7.75" -
  • 12.69m
  • FOUL
  • FOUL
14. Sandhagen, Jakob SO-2 Eastern Oregon 12.37m   40' 7" -
  • 11.70m
  • FOUL
  • 12.37m
15. Owen, Chase FR-1 College of Idaho 12.03m   39' 5.75" -
  • 11.78m
  • 12.03m
  • 11.91m
16. Routsong, Kyle SO-2 Utah Valley 12.00m   39' 4.5" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 12.00m
17. Bair, Jay   Unattached 11.79m   38' 8.25" -
  • 10.98m
  • 11.79m
  • 11.17m
18. Thomas, Brenan SO-2 Utah Valley 11.63m   38' 2" -
  • 11.63m
  • 11.53m
  • 11.40m
19. Rickard, Zach FR-1 College of Idaho 11.16m   36' 7.5" -
  • 11.16m
  • FOUL
  • FOUL
Shot Put Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Niemela, James SO-2 Eastern Oregon 14.07m   46' 2"
2. Anderson, Canyon FR-1 Northwest Nazarene 13.95m   45' 9.25"
3. Brown, Caleb FR-1 College of Idaho 12.70m   41' 8"
4. Deadwylier, Steven SO-2 Eastern Oregon 12.69m   41' 7.75"
5. Sandhagen, Jakob SO-2 Eastern Oregon 12.37m   40' 7"
6. Owen, Chase FR-1 College of Idaho 12.03m   39' 5.75"
7. Routsong, Kyle SO-2 Utah Valley 12.00m   39' 4.5"
8. Bair, Jay   Unattached 11.79m   38' 8.25"
9. Thomas, Brenan SO-2 Utah Valley 11.63m   38' 2"
10. Rickard, Zach FR-1 College of Idaho 11.16m   36' 7.5"
Shot Put Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Hirschmann, David SR-4 Utah State 16.57m   54' 4.5"
2. VanBeuren, John FR-1 Northwest Nazarene 16.33m 53' 7"
3. Morris, Kyle SO-2 Utah State 16.22m   53' 2.75"
4. Thompson, Patrick FR-1 Utah Valley 14.55m   47' 9"
5. Cottrell, Zach JR-3 Utah State 14.16m   46' 5.5"
6. Kiley, Chris FR-1 Boise State 13.71m   44' 11.75"
7. Lindsley, Drew JR-3 Boise State 13.70m   44' 11.5"
8. Brown , Josh JR-3 College of Idaho 13.25m   43' 5.75"
9. Burnett, McKay SR-4 Utah Valley 13.02m   42' 8.75"
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. VanBeuren, John FR-1 Northwest Nazarene 18.42m 60' 5.25" -
  • 18.31m
  • 17.95m
  • 18.42m
  • 17.61m
  • 18.08m
  • 17.53m
2. Burnett, McKay SR-4 Utah Valley 17.25m   56' 7.25" -
  • 17.25m
  • 17.04m
  • FOUL
  • 16.53m
  • 16.13m
  • FOUL
3. Brown , Josh JR-3 College of Idaho 16.79m 55' 1" -
  • 15.94m
  • 15.81m
  • 16.79m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
4. Lindsley, Drew JR-3 Boise State 16.11m   52' 10.25" -
  • 16.11m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 15.42m
  • 14.97m
5. Ketterling, Kevin JR-3 Boise State 15.94m   52' 3.75" -
  • 15.12m
  • 15.94m
  • 15.79m
  • FOUL
  • FOUL
  • 15.90m
6. Fahlgren, Max SR-4 Eastern Oregon 15.64m   51' 3.75" -
  • 15.21m
  • 15.64m
  • 15.04m
  • 14.77m
  • 13.91m
  • FOUL
7. Anderson, Canyon FR-1 Northwest Nazarene 14.70m   48' 2.75" -
  • FOUL
  • 11.77m
  • 14.70m
  • 13.73m
  • FOUL
  • FOUL
8. Routsong, Kyle SO-2 Utah Valley 14.37m   47' 1.75" -
  • 14.37m
  • 13.10m
  • 14.17m
  • FOUL
  • 13.56m
  • 13.88m
9. Eiland, Brayden JR-3 Northwest Nazarene 14.29m   46' 10.75" -
  • FOUL
  • 13.89m
  • 14.12m
  • FOUL
  • 13.96m
  • 14.29m
10. Niemela, James SO-2 Eastern Oregon 13.90m   45' 7.25" -
  • 13.04m
  • 13.90m
  • 13.30m
11. Morris, Kyle SO-2 Utah State 13.72m   45' 0.25" -
  • FOUL
  • 13.72m
  • FOUL
12. Deadwylier, Steven SO-2 Eastern Oregon 13.14m   43' 1.5" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 13.14m
13. Thompson, Patrick FR-1 Utah Valley 12.72m   41' 8.75" -
  • 12.72m
  • 12.02m
  • 12.42m
14. Owen, Chase FR-1 College of Idaho 9.06m   29' 8.75" -
  • FOUL
  • 9.06m
  • 8.12m
  Wasserman, Oran SO-2 Utah State FOUL     -
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL