February 3, 2018
|
Bethel U-Bethel FH - St. Paul, MN
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Egbujor, Emmanuel JR-3 Augsburg 6.94 -
2. Lossow, Malachi FR-1 Bethel (Minn.) 7.09 -
3. Heilman, Brent FR-1 Wis.-Stout 7.18 -
4. Savage, Maurice FR-1 Viterbo 7.25 -
5. Steinberg, Mackenson FR-1 Wis.-Stout 7.27 -
6. Smith, Paxton JR-3 Viterbo 7.30 -
7. Hinton, Elisha SR-4 Bethel (Minn.) 7.32 -
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Egbujor, Emmanuel JR-3 Augsburg 7.07
2. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 7.17
3. Lossow, Malachi FR-1 Bethel (Minn.) 7.19
4. Heilman, Brent FR-1 Wis.-Stout 7.20
5. Hinton, Elisha SR-4 Bethel (Minn.) 7.32
6. Savage, Maurice FR-1 Viterbo 7.23
7. Smith, Paxton JR-3 Viterbo 7.30
8. Steinberg, Mackenson FR-1 Wis.-Stout 7.31
9. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 7.31
10. Konkel, Jadon FR-1 Northwestern (Minn.) 7.42
11. Hernandez, Brandon SR-4 Wis.-Stout 7.45
12. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 7.45
13. Scott, Jasiah FR-1 Wis.-Stout 7.46
14. Wang, Floyd   Minnesota Running Club 7.49
15. Hoaby, Jack FR-1 Wis.-Stout 7.51
16. Bielinski, Noah FR-1 Wis.-Stout 7.57
17. Hodgell, Elijah JR-3 Northwestern (Minn.) 7.59
18. Ludlum, Aidan   Minnesota Running Club 7.59
19. Adebanjo, Miracle SO-2 Augsburg 7.60
20. Kolar, Jack SO-2 Wis.-Stout 7.65
21. Willingham, Percy FR-1 Augsburg 7.69
22. Liew, Shanbin   Minnesota Running Club 7.74
23. McKinney, Dylan SO-2 Augsburg 7.80
24. Sharif, Mohamed SO-2 Augsburg 7.82
25. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 7.87
26. Van Lannen, Tyler JR-3 Bethel (Minn.) 8.01
27. Woo, Kaleb   Minnesota Running Club 8.11
28. King, Keaton FR-1 Crown 8.53
  Meagher, DJ   Unattached 7.34
  Varela, Raul   Unattached 7.55
  Dolan, Andrew   Unattached 8.13
  Sayler, Nate   Unattached 7.56
60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Egbujor, Emmanuel JR-3 Augsburg 7.07
2. Smith, Paxton JR-3 Viterbo 7.30
3. Hodgell, Elijah JR-3 Northwestern (Minn.) 7.59
4. Willingham, Percy FR-1 Augsburg 7.69
5. McKinney, Dylan SO-2 Augsburg 7.80
60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 7.17
2. Konkel, Jadon FR-1 Northwestern (Minn.) 7.42
3. Wang, Floyd   Minnesota Running Club 7.49
4. Hoaby, Jack FR-1 Wis.-Stout 7.51
5. Adebanjo, Miracle SO-2 Augsburg 7.60
6. Van Lannen, Tyler JR-3 Bethel (Minn.) 8.01
60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lossow, Malachi FR-1 Bethel (Minn.) 7.19
2. Steinberg, Mackenson FR-1 Wis.-Stout 7.31
3. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 7.31
4. Bielinski, Noah FR-1 Wis.-Stout 7.57
5. Liew, Shanbin   Minnesota Running Club 7.74
6. Sharif, Mohamed SO-2 Augsburg 7.82
7. Sayler, Nate   Unattached 7.56
60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hinton, Elisha SR-4 Bethel (Minn.) 7.32
2. Scott, Jasiah FR-1 Wis.-Stout 7.46
3. Kolar, Jack SO-2 Wis.-Stout 7.65
4. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 7.87
5. Meagher, DJ   Unattached 7.34
6. Varela, Raul   Unattached 7.55
7. Dolan, Andrew   Unattached 8.13
60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Heilman, Brent FR-1 Wis.-Stout 7.20
2. Savage, Maurice FR-1 Viterbo 7.23
3. Hernandez, Brandon SR-4 Wis.-Stout 7.45
4. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 7.45
5. Ludlum, Aidan   Minnesota Running Club 7.59
6. Woo, Kaleb   Minnesota Running Club 8.11
7. King, Keaton FR-1 Crown 8.53
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Monroe, Shawn SO-2 Bethel (Minn.) 22.66 -
2. Erickson, Isaac SO-2 Bethel (Minn.) 22.94 -
3. Heilman, Brent FR-1 Wis.-Stout 23.08 -
4. Thompson, Ross SR-4 Wis.-Stout 23.15 -
5. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 23.21 -
6. Smith, Paxton JR-3 Viterbo 23.52 -
7. Steinberg, Mackenson FR-1 Wis.-Stout 23.69 -
8. Savage, Maurice FR-1 Viterbo 23.76 -
9. Scott, Jasiah FR-1 Wis.-Stout 23.85 -
10. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 23.85 -
11. Adebanjo, Miracle SO-2 Augsburg 23.99 -
12. Hernandez, Brandon SR-4 Wis.-Stout 24.04 -
13. Hoaby, Jack FR-1 Wis.-Stout 24.11 -
14. Bielinski, Noah FR-1 Wis.-Stout 24.24 -
15. Sharif, Mohamed SO-2 Augsburg 24.82 -
16. Syler, Colton SR-4 Bethel (Minn.) 24.91 -
17. Deng, Patrick SO-2 Augsburg 25.03 -
18. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 25.04 -
19. Hodgell, Elijah JR-3 Northwestern (Minn.) 25.14 -
20. Ratansingh, Marvin   Minnesota Running Club 25.41 -
21. Willingham, Percy FR-1 Augsburg 25.44 -
22. McKinney, Dylan SO-2 Augsburg 25.59 -
23. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 26.13 -
24. Rekedal, Spencer FR-1 Crown 26.77 -
25. Troff, Andrew FR-1 Northwestern (Minn.) 27.77 -
26. Mendez-Robles, Abraham FR-1 Minnesota-Morris 28.89 -
27. King, Keaton FR-1 Crown 29.17 -
  Klamm, Patrick   Unattached 24.02 -
  Meagher, DJ   Unattached 24.17 -
  Pankow, Max   Unattached 30.13 -
  Varela, Raul   Unattached 24.37 -
200 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Monroe, Shawn SO-2 Bethel (Minn.) 22.66
2. Erickson, Isaac SO-2 Bethel (Minn.) 22.94
3. Thompson, Ross SR-4 Wis.-Stout 23.15
4. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 23.21
200 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Heilman, Brent FR-1 Wis.-Stout 23.08
2. Smith, Paxton JR-3 Viterbo 23.52
200 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Steinberg, Mackenson FR-1 Wis.-Stout 23.69
2. Scott, Jasiah FR-1 Wis.-Stout 23.85
3. Deng, Patrick SO-2 Augsburg 25.03
4. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 26.13
5. Meagher, DJ   Unattached 24.17
200 Meters Finals Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Savage, Maurice FR-1 Viterbo 23.76
2. Hernandez, Brandon SR-4 Wis.-Stout 24.04
3. Troff, Andrew FR-1 Northwestern (Minn.) 27.77
4. Varela, Raul   Unattached 24.37
200 Meters Finals Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 23.85
2. Adebanjo, Miracle SO-2 Augsburg 23.99
3. Hodgell, Elijah JR-3 Northwestern (Minn.) 25.14
4. Rekedal, Spencer FR-1 Crown 26.77
200 Meters Finals Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 25.04
2. Ratansingh, Marvin   Minnesota Running Club 25.41
3. King, Keaton FR-1 Crown 29.17
4. Klamm, Patrick   Unattached 24.02
200 Meters Finals Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Hoaby, Jack FR-1 Wis.-Stout 24.11
2. Bielinski, Noah FR-1 Wis.-Stout 24.24
3. Sharif, Mohamed SO-2 Augsburg 24.82
4. Syler, Colton SR-4 Bethel (Minn.) 24.91
5. Pankow, Max   Unattached 30.13
200 Meters Finals Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Willingham, Percy FR-1 Augsburg 25.44
2. McKinney, Dylan SO-2 Augsburg 25.59
3. Mendez-Robles, Abraham FR-1 Minnesota-Morris 28.89
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Olsen, Karl JR-3 Bethel (Minn.) 49.66 -
2. Wahlstedt, Dan SR-4 Bethel (Minn.) 52.45 -
3. Hanson, Nick   Minnesota Running Club 52.62 -
4. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 52.75 -
5. Bembenek, Garrett   Minnesota Running Club 52.79 -
6. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 53.31 -
7. Loverude, Brandon FR-1 Bethel (Minn.) 53.42 -
8. Steffensen, Zach   Minnesota Running Club 53.50 -
9. Young, Vaunghtre FR-1 Viterbo 53.51 -
10. Moore, Randy SR-4 Viterbo 53.58 -
11. Kelner, Adam FR-1 Augsburg 53.80 -
12. Dretske, Bryce JR-3 Viterbo 54.55 -
13. Vanvooren, Jeremy FR-1 Viterbo 57.12 -
14. Troff, Andrew FR-1 Northwestern (Minn.) 1:06.44 -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Olsen, Karl JR-3 Bethel (Minn.) 49.66
2. Wahlstedt, Dan SR-4 Bethel (Minn.) 52.45
3. Hanson, Nick   Minnesota Running Club 52.62
4. Bembenek, Garrett   Minnesota Running Club 52.79
5. Vanvooren, Jeremy FR-1 Viterbo 57.12
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Doumbouya, Aboubakar SO-2 Minnesota-Morris 52.75
2. Pearson, Justin FR-1 Minnesota-Morris 53.31
3. Steffensen, Zach   Minnesota Running Club 53.50
4. Moore, Randy SR-4 Viterbo 53.58
5. Troff, Andrew FR-1 Northwestern (Minn.) 1:06.44
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Loverude, Brandon FR-1 Bethel (Minn.) 53.42
2. Young, Vaunghtre FR-1 Viterbo 53.51
3. Kelner, Adam FR-1 Augsburg 53.80
4. Dretske, Bryce JR-3 Viterbo 54.55
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Plenge, Seth FR-1 Wis.-Stout 1:31.13 -
2. Sam, Steven JR-3 Viterbo 1:31.14 -
3. Keller, Dillon SO-2 Wis.-Stout 1:32.31 -
4. Pelowski, Jude SO-2 Wis.-Stout 1:36.12 -
5. Otis, Josiah FR-1 Northwestern (Minn.) 1:37.91 -
6. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 1:38.90 -
7. Konkel, Jadon FR-1 Northwestern (Minn.) 1:43.82 -
600 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Plenge, Seth FR-1 Wis.-Stout 1:31.13
2. Sam, Steven JR-3 Viterbo 1:31.14
3. Keller, Dillon SO-2 Wis.-Stout 1:32.31
4. Pelowski, Jude SO-2 Wis.-Stout 1:36.12
600 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Otis, Josiah FR-1 Northwestern (Minn.) 1:37.91
2. Shevchenko, Igor FR-1 Crown 1:38.90
3. Konkel, Jadon FR-1 Northwestern (Minn.) 1:43.82
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Tade, Isaac FR-1 Augsburg 1:59.98 -
2. Larsen, Will   Minnesota Running Club 2:00.18 -
3. Huffman, David SR-4 Bethel (Minn.) 2:01.00 -
4. Keller, David   Minnesota Running Club 2:05.94 -
5. Tollefson, Aidan JR-3 Bethel (Minn.) 2:07.29 -
6. Wilkerson, Nick FR-1 Wis.-Stout 2:07.29 -
7. Goetz, Josh   Minnesota Running Club 2:08.69 -
8. Dill, Joe   Minnesota Running Club 2:09.83 -
9. Erickson, Benjamin JR-3 Augsburg 2:10.11 -
10. Segura, Gabe FR-1 Bethel (Minn.) 2:11.25 -
11. Pichardo, Jorge JR-3 Viterbo 2:12.29 -
12. Johnson, Chase   Minnesota Running Club 2:13.12 -
13. Norton, Isaiah FR-1 Viterbo 2:16.06 -
14. Nuese, Brendon JR-3 Bethel (Minn.) 2:17.17 -
15. Rivera, Andres   Minnesota Running Club 2:19.28 -
16. Hebron, Christian FR-1 Viterbo 2:21.57 -
17. Peterson, Zeb JR-3 Viterbo 2:21.76 -
18. Gonzalez-Ruiz, Luke SO-2 Viterbo 2:23.71 -
19. Kommera, Rohith   Minnesota Running Club 2:24.65 -
20. Link, Hunter   Minnesota Running Club 2:34.39 -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Tade, Isaac FR-1 Augsburg 1:59.98
2. Larsen, Will   Minnesota Running Club 2:00.18
3. Huffman, David SR-4 Bethel (Minn.) 2:01.00
4. Tollefson, Aidan JR-3 Bethel (Minn.) 2:07.29
5. Wilkerson, Nick FR-1 Wis.-Stout 2:07.29
6. Dill, Joe   Minnesota Running Club 2:09.83
7. Erickson, Benjamin JR-3 Augsburg 2:10.11
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Keller, David   Minnesota Running Club 2:05.94
2. Goetz, Josh   Minnesota Running Club 2:08.69
3. Segura, Gabe FR-1 Bethel (Minn.) 2:11.25
4. Pichardo, Jorge JR-3 Viterbo 2:12.29
5. Johnson, Chase   Minnesota Running Club 2:13.12
6. Nuese, Brendon JR-3 Bethel (Minn.) 2:17.17
7. Rivera, Andres   Minnesota Running Club 2:19.28
800 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Norton, Isaiah FR-1 Viterbo 2:16.06
2. Hebron, Christian FR-1 Viterbo 2:21.57
3. Peterson, Zeb JR-3 Viterbo 2:21.76
4. Gonzalez-Ruiz, Luke SO-2 Viterbo 2:23.71
5. Kommera, Rohith   Minnesota Running Club 2:24.65
6. Link, Hunter   Minnesota Running Club 2:34.39
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Lelinga, Ezekiel FR-1 Bethel (Minn.) 4:27.92 -
2. Huffman, Taylor SR-4 Bethel (Minn.) 4:28.99 -
3. Van Grinsven, Joe JR-3 Wis.-Stout 4:34.30 -
4. Galley, Jace   Minnesota Running Club 4:37.08 -
5. Brecheisen, Justin JR-3 Bethel (Minn.) 4:37.18 -
6. Anderson, Ryan SO-2 Minnesota-Morris 4:38.95 -
7. Zenk, Shamus   Minnesota Running Club 4:44.07 -
8. Goetz, Josh   Minnesota Running Club 4:44.10 -
9. Bailey, Josh   Minnesota Running Club 4:48.96 -
10. Pichardo, Jorge JR-3 Viterbo 4:52.81 -
11. Stanek, Andrew FR-1 Minnesota-Morris 4:55.09 -
12. Norton, Isaiah FR-1 Viterbo 4:56.02 -
13. Johnson, Chase   Minnesota Running Club 4:56.92 -
14. Foster, Caleb SO-2 Bethel (Minn.) 5:02.74 -
15. Davis, Ryan FR-1 Bethel (Minn.) 5:03.11 -
16. Fogarty, Michael   Minnesota Running Club 5:05.37 -
17. McLeer, William FR-1 Augsburg 5:07.33 -
18. Peterson, Zeb JR-3 Viterbo 5:08.61 -
19. Miller, Greg FR-1 Augsburg 5:12.24 -
20. Arch, Eric   Minnesota Running Club 5:15.64 -
21. Broberg, Andrew SO-2 Minnesota-Morris 5:16.86 -
22. Gerber, Jackson SO-2 Augsburg 5:21.51 -
23. Eicher, Zach FR-1 Bethel (Minn.) 5:38.31 -
  Nelson, Sam JR-3 Bethel (Minn.) DNF -
Mile Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lelinga, Ezekiel FR-1 Bethel (Minn.) 4:27.92
2. Huffman, Taylor SR-4 Bethel (Minn.) 4:28.99
3. Van Grinsven, Joe JR-3 Wis.-Stout 4:34.30
4. Galley, Jace   Minnesota Running Club 4:37.08
5. Brecheisen, Justin JR-3 Bethel (Minn.) 4:37.18
6. Anderson, Ryan SO-2 Minnesota-Morris 4:38.95
7. Zenk, Shamus   Minnesota Running Club 4:44.07
8. Goetz, Josh   Minnesota Running Club 4:44.10
9. Pichardo, Jorge JR-3 Viterbo 4:52.81
10. Stanek, Andrew FR-1 Minnesota-Morris 4:55.09
  Nelson, Sam JR-3 Bethel (Minn.) DNF
Mile Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bailey, Josh   Minnesota Running Club 4:48.96
2. Norton, Isaiah FR-1 Viterbo 4:56.02
3. Johnson, Chase   Minnesota Running Club 4:56.92
4. Foster, Caleb SO-2 Bethel (Minn.) 5:02.74
5. Davis, Ryan FR-1 Bethel (Minn.) 5:03.11
6. Fogarty, Michael   Minnesota Running Club 5:05.37
7. McLeer, William FR-1 Augsburg 5:07.33
8. Peterson, Zeb JR-3 Viterbo 5:08.61
9. Miller, Greg FR-1 Augsburg 5:12.24
10. Arch, Eric   Minnesota Running Club 5:15.64
11. Broberg, Andrew SO-2 Minnesota-Morris 5:16.86
12. Gerber, Jackson SO-2 Augsburg 5:21.51
13. Eicher, Zach FR-1 Bethel (Minn.) 5:38.31
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Routhier, Nate   Minnesota Running Club 8:53.69 -
2. Nelson, Andrew   Minnesota Running Club 8:55.98 -
3. Genteman, Jared   Minnesota Running Club 9:18.52 -
4. Lorimer, Alec   Minnesota Running Club 9:24.85 -
5. Zenk, Shamus   Minnesota Running Club 9:26.50 -
6. Sweeney, Jonathan FR-1 Bethel (Minn.) 9:35.71 -
7. Bailey, Josh   Minnesota Running Club 9:42.92 -
8. Huss, Tim JR-3 Bethel (Minn.) 9:49.55 -
9. Roanhorse, David JR-3 Minnesota-Morris 9:54.44 -
10. Wagner, Ethan   Minnesota Running Club 10:06.65 -
11. Davila, Gabriel SR-4 Minnesota-Morris 10:16.67 -
12. Leese, Baylor FR-1 Bethel (Minn.) 10:20.02 -
13. Thielke, Christian FR-1 Minnesota-Morris 10:31.72 -
14. Moore, Schuyler SR-4 Minnesota-Morris 10:54.33 -
15. Clark, Taylor SO-2 Minnesota-Morris 11:09.92 -
  Peters, Daniel   Unattached 9:29.17 -
  Ward, Aaron   Unattached 9:30.89 -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Matel, Matt JR-3 Viterbo 8.63 -
2. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 8.97 -
3. Moyer, James SR-4 Bethel (Minn.) 9.09 -
4. Syler, Colton SR-4 Bethel (Minn.) 9.38 -
5. Dretske, Bryce JR-3 Viterbo 9.50 -
6. Deng, Patrick SO-2 Augsburg 9.58 -
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Matel, Matt JR-3 Viterbo 8.77
2. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 8.94
3. Moyer, James SR-4 Bethel (Minn.) 8.97
4. Dretske, Bryce JR-3 Viterbo 9.46
5. Syler, Colton SR-4 Bethel (Minn.) 9.52
6. Deng, Patrick SO-2 Augsburg 9.54
  Pankow, Max   Unattached 10.48
4 x 400 Relay Finals Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
1. Minnesota Running Club (C) Rivera, Keller, Zenk, Galley 3:54.33
2. Minnesota Running Club (B) Goetz, Dill, Steffensen, Link 4:01.13
3. Viterbo (B) Sam, Gonzalez-Ruiz, Hebron, Scoles 4:04.32
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Moore, Justin FR-1 Viterbo 1.95m 6' 4.75" -
  • 1.55
    P
  • 1.60
    P
  • 1.65
    P
  • 1.70
    O
  • 1.75
    O
  • 1.80
    O
  • 1.85
    O
  • 1.90
    XXO
  • 1.95
    XO
  • 1.99
    XXX
2. Moore, Randy SR-4 Viterbo 1.70m 5' 7" -
  • 1.55
    P
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XO
  • 1.70
    O
  • 1.75
    XXX
3. Reller, Rob SR-4 Minnesota-Morris 1.70m 5' 7" -
  • 1.55
    O
  • 1.60
    O
  • 1.65
    XO
  • 1.70
    XXO
  • 1.75
    XXX
4. Skinner, Caden JR-3 Bethel (Minn.) 1.60m 5' 3" -
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XO
  • 1.65
    XXX
4. Stichman, Kyle JR-3 Bethel (Minn.) 1.60m 5' 3" -
  • 1.55
    O
  • 1.60
    XO
  Bursaw, Ben   Unattached 1.85m 6' 0.75" -
  • 1.55
    P
  • 1.60
    P
  • 1.65
    O
  • 1.70
    O
  • 1.75
    XO
  • 1.80
    XO
  • 1.85
    XXO
  • 1.90
    XXX
  Kingland, Matthew JR-3 Minnesota-Morris NH   -
  • 1.60
    XXX
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Zastrow, Noah FR-1 Wis.-Stout 4.85m 15' 11" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    P
  • 4.10
    P
  • 4.25
    P
  • 4.40
    O
  • 4.55
    O
  • 4.70
    O
  • 4.85
    O
  • 4.92
    XXX
2. Freyholtz, Josh JR-3 Wis.-Stout 4.70m 15' 5" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    P
  • 4.10
    P
  • 4.25
    P
  • 4.40
    P
  • 4.55
    O
  • 4.70
    XO
  • 4.85
    XXX
3. Moyer, James SR-4 Bethel (Minn.) 4.25m 13' 11.25" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    O
  • 4.10
    XO
  • 4.25
    XXO
  • 4.40
    XXX
4. Knighton-Johnson, Boston JR-3 Bethel (Minn.) 4.10m 13' 5.25" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    XO
  • 4.10
    O
  • 4.25
    XXX
5. Kolar, Jack SO-2 Wis.-Stout 4.10m 13' 5.25" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    XXO
  • 4.10
    O
  • 4.25
    XXX
6. Buryska, Brenden SO-2 Wis.-Stout 3.95m 12' 11.5" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    O
  • 4.10
    XXX
6. Nichols, Mathieu FR-1 Bethel (Minn.) 3.95m 12' 11.5" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    O
  • 3.50
    O
  • 3.65
    O
  • 3.80
    O
  • 3.95
    O
  • 4.10
    XXX
8. Varani, Alec SO-2 Wis.-Stout 3.95m 12' 11.5" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    O
  • 3.95
    XXO
  • 4.10
    XXX
9. Zaloudek, Zion FR-1 Minnesota-Morris 3.65m 11' 11.75" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    O
  • 3.50
    P
  • 3.65
    XXO
  • 3.80
    XXX
10. Chute, Justin SR-4 Minnesota-Morris 3.35m 10' 11.75" -
  • 3.05
    O
  • 3.20
    O
  • 3.35
    O
  • 3.50
    XXX
11. Rekedal, Spencer FR-1 Crown 3.05m 10' 0" -
  • 3.05
    XXO
  • 3.20
    XXX
  Britt, Cody   Unattached 4.10m 13' 5.25" -
  • 3.05
    P
  • 3.20
    P
  • 3.35
    P
  • 3.50
    P
  • 3.65
    P
  • 3.80
    P
  • 3.95
    XO
  • 4.10
    XO
  Hanson, Nick   Minnesota Running Club NH   -
  • 3.80
    XXX
  Matel, Matt JR-3 Viterbo NH   -
  • 3.80
    XXX
  Puckett, Anthony   Unattached NH   -
  • 4.10
    XXX
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Knighton-Johnson, Boston JR-3 Bethel (Minn.) 5.86m 19' 2.75" -
  • 5.45m
  • 5.62m
  • 5.46m
  • 5.86m
2. Van Lannen, Tyler JR-3 Bethel (Minn.) 5.80m 19' 0.5" -
  • FOUL
  • 5.59m
  • 5.80m
  • 5.63m
3. Burgess, Rafael FR-1 Viterbo 5.53m 18' 1.75" -
  • FOUL
  • 5.37m
  • 5.51m
  • 5.53m
4. Stichman, Kyle JR-3 Bethel (Minn.) 5.50m 18' 0.5" -
  • 5.38m
  • 5.50m
  • 5.34m
  • 5.27m
  Brooks, Troy   Unattached 6.63m 21' 9" -
  • 6.51m
  • 6.07m
  • 6.54m
  • 6.63m
  Harte, Jake   Unattached 6.31m 20' 8.5" -
  • 6.16m
  • 6.17m
  • FOUL
  • 6.31m
  Rice, Mark   Unattached 5.93m 19' 5.5" -
  • FOUL
  • 5.93m
  • 5.39m
  • 5.63m
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Lee, Isaac SO-2 Wis.-Stout 12.55m 41' 2.25" -
  • 12.05m
  • 11.21m
  • 12.19m
  • 12.55m
2. Pruitt, Alex FR-1 Augsburg 12.30m 40' 4.25" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 11.89m
  • 12.30m
3. Kvistero, Cole JR-3 Minnesota-Morris 11.95m 39' 2.5" -
  • 11.35m
  • 11.83m
  • 11.82m
  • 11.95m
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Ruechel, Kevin FR-1 Wis.-Stout 13.71m 44' 11.75" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 13.71m
  • FOUL
2. Benzinger, Alec FR-1 Wis.-Stout 13.70m 44' 11.5" -
  • 12.99m
  • 13.70m
  • FOUL
  • FOUL
3. Merkins, Trent SO-2 Minnesota-Morris 13.30m 43' 7.75" -
  • 10.65m
  • 13.30m
  • FOUL
  • 12.46m
4. Chaffee, Justice JR-3 Bethel (Minn.) 12.76m 41' 10.5" -
  • 12.25m
  • 12.28m
  • 11.68m
  • 12.76m
5. Nelson, Wes JR-3 Bethel (Minn.) 12.71m 41' 8.5" -
  • FOUL
  • 12.49m
  • 12.65m
  • 12.71m
6. Boyd, Alex FR-1 Minnesota-Morris 12.29m 40' 4" -
  • 12.16m
  • 11.56m
  • 11.29m
  • 12.29m
7. Nelson, Russell FR-1 Bethel (Minn.) 11.92m 39' 1.25" -
  • FOUL
  • 11.54m
  • 11.70m
  • 11.92m
8. Meinke, Kyle FR-1 Northwestern (Minn.) 10.91m 35' 9.5" -
  • 10.71m
  • 10.91m
  • FOUL
  • 9.93m
9. Skinner, Caden JR-3 Bethel (Minn.) 9.86m 32' 4.25" -
  • 9.17m
  • 9.86m
  • FOUL
  • 9.70m
10. Moyer, James SR-4 Bethel (Minn.) 9.72m 31' 10.75" -
  • FOUL
  • FOUL
  • 9.72m
  • FOUL
11. Johnson, Austin FR-1 Crown 9.61m 31' 6.5" -
  • FOUL
  • 9.61m
  • 9.48m
  • FOUL
12. Scoles, James JR-3 Viterbo 9.53m 31' 3.25" -
  • 9.47m
  • 9.53m
  • 9.44m
  • PASS
13. Onwualu, Odera FR-1 Bethel (Minn.) 9.33m 30' 7.5" -
  • 8.75m
  • 9.18m
  • 9.25m
  • 9.33m
14. Stichman, Kyle JR-3 Bethel (Minn.) 9.25m 30' 4.25" -
  • 8.92m
  • 9.25m
  • 9.17m
  • 9.00m
15. Lennox, Jackson FR-1 Minnesota-Morris 8.79m 28' 10.25" -
  • 8.79m
  • 8.65m
  • 8.49m
  • 8.59m
16. Murray, Daniel FR-1 Augsburg 8.49m 27' 10.25" -
  • 7.54m
  • 8.42m
  • 8.49m
  • 8.00m
17. Lokken, Zach FR-1 Crown 8.32m 27' 3.75" -
  • 8.32m
  • 8.05m
  • 7.87m
  • 7.89m
18. Karstens, Brandon FR-1 Minnesota-Morris 7.87m 25' 10" -
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 7.87m
  Dahlin, Jon   Unattached 12.64m 41' 5.75" -
  • 9.81m
  • 11.49m
  • 12.36m
  • 12.64m
Shot Put Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Skinner, Caden JR-3 Bethel (Minn.) 9.86m 32' 4.25"
2. Moyer, James SR-4 Bethel (Minn.) 9.72m 31' 10.75"
3. Johnson, Austin FR-1 Crown 9.61m 31' 6.5"
4. Scoles, James JR-3 Viterbo 9.53m 31' 3.25"
5. Onwualu, Odera FR-1 Bethel (Minn.) 9.33m 30' 7.5"
6. Stichman, Kyle JR-3 Bethel (Minn.) 9.25m 30' 4.25"
7. Lennox, Jackson FR-1 Minnesota-Morris 8.79m 28' 10.25"
8. Murray, Daniel FR-1 Augsburg 8.49m 27' 10.25"
9. Lokken, Zach FR-1 Crown 8.32m 27' 3.75"
10. Karstens, Brandon FR-1 Minnesota-Morris 7.87m 25' 10"
Shot Put Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Ruechel, Kevin FR-1 Wis.-Stout 13.71m 44' 11.75"
2. Benzinger, Alec FR-1 Wis.-Stout 13.70m 44' 11.5"
3. Merkins, Trent SO-2 Minnesota-Morris 13.30m 43' 7.75"
4. Chaffee, Justice JR-3 Bethel (Minn.) 12.76m 41' 10.5"
5. Nelson, Wes JR-3 Bethel (Minn.) 12.71m 41' 8.5"
6. Boyd, Alex FR-1 Minnesota-Morris 12.29m 40' 4"
7. Nelson, Russell FR-1 Bethel (Minn.) 11.92m 39' 1.25"
8. Meinke, Kyle FR-1 Northwestern (Minn.) 10.91m 35' 9.5"
9. Dahlin, Jon   Unattached 12.64m 41' 5.75"
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Melin, Gunnar JR-3 Augsburg 16.27m 53' 4.5" -
  • 16.27m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
2. Merkins, Trent SO-2 Minnesota-Morris 13.58m 44' 6.75" -
  • FOUL
  • 13.58m
  • FOUL
  • 13.22m
3. Jones, Aaryn SO-2 Viterbo 13.43m 44' 0.75" -
  • 12.68m
  • 12.97m
  • 13.43m
  • FOUL
4. Benzinger, Alec FR-1 Wis.-Stout 13.42m 44' 0.5" -
  • 12.40m
  • 13.00m
  • FOUL
  • 13.42m
5. Ruechel, Kevin FR-1 Wis.-Stout 13.36m 43' 10" -
  • 12.90m
  • 12.62m
  • 13.24m
  • 13.36m
6. Misci, Nick SO-2 Bethel (Minn.) 12.50m 41' 0.25" -
  • 12.46m
  • FOUL
  • 12.50m
  • 12.14m
7. Meinke, Kyle FR-1 Northwestern (Minn.) 11.92m 39' 1.25" -
  • FOUL
  • 11.92m
  • 11.54m
  • 11.72m
8. Boyd, Alex FR-1 Minnesota-Morris 11.65m 38' 2.75" -
  • 11.65m
  • 9.46m
  • 10.86m
  • 11.04m
9. Onwualu, Odera FR-1 Bethel (Minn.) 11.46m 37' 7.25" -
  • 10.44m
  • 11.46m
  • 10.10m
  • FOUL
10. Nelson, Wes JR-3 Bethel (Minn.) 11.18m 36' 8.25" -
  • 9.70m
  • 11.18m
  • 10.98m
  • FOUL
11. Nelson, Russell FR-1 Bethel (Minn.) 10.91m 35' 9.5" -
  • 10.04m
  • 10.91m
  • 10.53m
  • 9.91m
12. Bugella, Jacob FR-1 Wis.-Stout 10.34m 33' 11.25" -
  • 9.35m
  • 10.34m
  • FOUL
  • 10.30m
13. Karstens, Brandon FR-1 Minnesota-Morris 10.33m 33' 10.75" -
  • 9.81m
  • 10.33m
  • FOUL
  • FOUL
14. Chaffee, Justice JR-3 Bethel (Minn.) 10.28m 33' 8.75" -
  • 10.02m
  • 10.28m
  • FOUL
  • 8.24m
15. Lennox, Jackson FR-1 Minnesota-Morris 5.82m 19' 1.25" -
  • 5.82m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  Dahlin, Jon   Unattached 16.12m 52' 10.75" -
  • 16.12m
  • 15.27m
  • 16.10m
  • 15.76m
Weight Throw Finals Flight 1
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Meinke, Kyle FR-1 Northwestern (Minn.) 11.92m 39' 1.25"
2. Boyd, Alex FR-1 Minnesota-Morris 11.65m 38' 2.75"
3. Onwualu, Odera FR-1 Bethel (Minn.) 11.46m 37' 7.25"
4. Nelson, Russell FR-1 Bethel (Minn.) 10.91m 35' 9.5"
5. Karstens, Brandon FR-1 Minnesota-Morris 10.33m 33' 10.75"
6. Chaffee, Justice JR-3 Bethel (Minn.) 10.28m 33' 8.75"
7. Lennox, Jackson FR-1 Minnesota-Morris 5.82m 19' 1.25"
Weight Throw Finals Flight 2
PL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH
1. Melin, Gunnar JR-3 Augsburg 16.27m 53' 4.5"
2. Merkins, Trent SO-2 Minnesota-Morris 13.58m 44' 6.75"
3. Jones, Aaryn SO-2 Viterbo 13.43m 44' 0.75"
4. Benzinger, Alec FR-1 Wis.-Stout 13.42m 44' 0.5"
5. Ruechel, Kevin FR-1 Wis.-Stout 13.36m 43' 10"
6. Misci, Nick SO-2 Bethel (Minn.) 12.50m 41' 0.25"
7. Nelson, Wes JR-3 Bethel (Minn.) 11.18m 36' 8.25"
8. Bugella, Jacob FR-1 Wis.-Stout 10.34m 33' 11.25"
9. Dahlin, Jon   Unattached 16.12m 52' 10.75"