February 3, 2018
|
Idaho State-Holt Arena (Banked) - Pocatello, ID
ICON KEY: NJCAA NAIA B
60 Meters College Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wright, Chris FR-1 Rocky Mountain 7.94  
60 Meters College Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Whitmire, Justus FR-1 Rocky Mountain 7.21  
2. Olsen, Derrick FR-1 Rocky Mountain 7.34  
3. Wheeler, Colton FR-1 Rocky Mountain 7.66  
4. Boos, Zebadiah SO-2 Providence (Great Falls) 8.20  
60 Meters College Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Leaming, Brenden JR-3 Rocky Mountain 7.16  
2. Bass, John FR-1 Rocky Mountain 7.44  
3. Orellana, Erich FR-1 Westminster (Utah) 8.12  
60 Meters College Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Peacock, Jamin FR-1 Westminster (Utah) 7.43  
2. Moses, Markale FR-1 Rocky Mountain 7.52  
3. woodall, Caz FR-1 Westminster (Utah) 7.78  
4. Bennett, Heath FR-1 Westminster (Utah) 8.15  
200 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bennett, Heath FR-1 Westminster (Utah) 26.19  
200 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wright, Chris FR-1 Rocky Mountain 26.31  
200 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Whitmire, Justus FR-1 Rocky Mountain 23.51  
2. woodall, Caz FR-1 Westminster (Utah) 24.95  
200 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Wheeler, Colton FR-1 Rocky Mountain 24.49  
2. Peacock, Jamin FR-1 Westminster (Utah) 25.24  
3. Boos, Zebadiah SO-2 Providence (Great Falls) 26.61  
200 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Bass, John FR-1 Rocky Mountain 23.79  
2. Orellana, Erich FR-1 Westminster (Utah) 25.73  
3. Johnson, Dakota SR-4 Rocky Mountain 26.69  
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Whitmire, Justus FR-1 Rocky Mountain 50.99   10
2. McLaughlin, Matt SO-2 College of Idaho 51.08   8
3. Nufer, Tommy   Mercury track club (Colle 52.11   6
4. Carrington, Will SR-4 Westminster (Utah) 52.75   4
5. Bass, John FR-1 Rocky Mountain 53.20   2
6. Wheeler, Colton FR-1 Rocky Mountain 53.51   1
7. Sims, Mitchell SR-4 Westminster (Utah) 53.86   -
8. Council, Dylan FR-1 Rocky Mountain 54.59   -
9. Leaming, Brenden JR-3 Rocky Mountain 55.80   -
400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Nufer, Tommy   Mercury track club (Colle 52.11   6
2. Bass, John FR-1 Rocky Mountain 53.20   2
3. Wheeler, Colton FR-1 Rocky Mountain 53.51   1
4. Council, Dylan FR-1 Rocky Mountain 54.59   -
400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Whitmire, Justus FR-1 Rocky Mountain 50.99   10
2. Sims, Mitchell SR-4 Westminster (Utah) 53.86   -
3. Leaming, Brenden JR-3 Rocky Mountain 55.80   -
400 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. McLaughlin, Matt SO-2 College of Idaho 51.08   8
2. Carrington, Will SR-4 Westminster (Utah) 52.75   4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ketchum, Shane SO-2 Rocky Mountain 1:57.83   10
2. Haas, Dylan JR-3 College of Idaho 1:58.11   8
3. Giovagnoli, Christopher Gino JR-3 Rocky Mountain 1:59.63   6
4. Frey, Josh SO-2 College of Idaho 2:00.48   4
5. Hurst, Ethan FR-1 Southern Idaho 2:01.01   2
6. Kujala, Russell SO-2 Montana Western 2:01.17   1
7. Urban, Aidan FR-1 Westminster (Utah) 2:01.31   -
8. Nickerson, Tony FR-1 Westminster (Utah) 2:01.36   -
9. VanDyke, Clayton FR-1 Southern Idaho 2:01.44   -
10. Johnson, Kellis FR-1 Southern Idaho 2:01.48   -
11. Beddow, George FR-1 Rocky Mountain 2:02.30   -
12. Bielawski, Paul SO-2 Montana Western 2:05.38   -
13. Johnson, Dakota SR-4 Rocky Mountain 2:16.74   -
14. Neal, Trevor FR-1 Westminster (Utah) 2:22.06   -
800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Giovagnoli, Christopher Gino JR-3 Rocky Mountain 1:59.63   6
2. Hurst, Ethan FR-1 Southern Idaho 2:01.01   2
3. Johnson, Kellis FR-1 Southern Idaho 2:01.48   -
4. Bielawski, Paul SO-2 Montana Western 2:05.38   -
5. Johnson, Dakota SR-4 Rocky Mountain 2:16.74   -
6. Neal, Trevor FR-1 Westminster (Utah) 2:22.06   -
800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Frey, Josh SO-2 College of Idaho 2:00.48   4
2. Kujala, Russell SO-2 Montana Western 2:01.17   1
3. Nickerson, Tony FR-1 Westminster (Utah) 2:01.36   -
4. VanDyke, Clayton FR-1 Southern Idaho 2:01.44   -
5. Beddow, George FR-1 Rocky Mountain 2:02.30   -
800 Meters Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ketchum, Shane SO-2 Rocky Mountain 1:57.83   10
2. Haas, Dylan JR-3 College of Idaho 1:58.11   8
3. Urban, Aidan FR-1 Westminster (Utah) 2:01.31   -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Petsch, Isaac SO-2 Rocky Mountain 4:25.99   10
2. Martin, Alex SO-2 College of Idaho 4:30.36   8
3. Duffey, Jackson FR-1 Rocky Mountain 4:33.06   6
4. VanDyke, Clayton FR-1 Southern Idaho 4:33.81   4
5. Hurst, Ethan FR-1 Southern Idaho 4:35.20   2
6. Kujala, Russell SO-2 Montana Western 4:38.23   1
7. Mellmer, Eric JR-3 Westminster (Utah) 4:42.66   -
8. Jessop, Josh SO-2 Montana Western 4:47.35   -
9. Stelzer, Ezekiel FR-1 Southern Idaho 4:50.43   -
10. Williams, Ryan FR-1 Southern Idaho 4:50.61   -
11. Bielawski, Paul SO-2 Montana Western 4:51.54   -
12. Hobbs, Skyler FR-1 Westminster (Utah) 4:52.27   -
13. Wanner, Sage FR-1 Providence (Great Falls) 4:52.63   -
14. Clements, Logan FR-1 Rocky Mountain 4:52.86   -
15. Loughran, Eddie JR-3 Rocky Mountain 4:54.02   -
16. Neal, Trevor FR-1 Westminster (Utah) 4:59.23   -
17. Council, Keegan SO-2 Rocky Mountain 5:00.06   -
18. Cobabe, Luke FR-1 Westminster (Utah) 5:08.44   -
19. Johnson, Dakota SR-4 Rocky Mountain 5:09.88   -
Mile Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Mellmer, Eric JR-3 Westminster (Utah) 4:42.66   -
2. Hobbs, Skyler FR-1 Westminster (Utah) 4:52.27   -
3. Wanner, Sage FR-1 Providence (Great Falls) 4:52.63   -
4. Clements, Logan FR-1 Rocky Mountain 4:52.86   -
5. Loughran, Eddie JR-3 Rocky Mountain 4:54.02   -
6. Neal, Trevor FR-1 Westminster (Utah) 4:59.23   -
7. Council, Keegan SO-2 Rocky Mountain 5:00.06   -
8. Cobabe, Luke FR-1 Westminster (Utah) 5:08.44   -
9. Johnson, Dakota SR-4 Rocky Mountain 5:09.88   -
Mile Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Duffey, Jackson FR-1 Rocky Mountain 4:33.06   6
2. VanDyke, Clayton FR-1 Southern Idaho 4:33.81   4
3. Hurst, Ethan FR-1 Southern Idaho 4:35.20   2
4. Kujala, Russell SO-2 Montana Western 4:38.23   1
5. Jessop, Josh SO-2 Montana Western 4:47.35   -
6. Williams, Ryan FR-1 Southern Idaho 4:50.61   -
7. Bielawski, Paul SO-2 Montana Western 4:51.54   -
Mile Finals Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Petsch, Isaac SO-2 Rocky Mountain 4:25.99   10
2. Martin, Alex SO-2 College of Idaho 4:30.36   8
3. Stelzer, Ezekiel FR-1 Southern Idaho 4:50.43   -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ledesma, Ayrton FR-1 Gillette 8:37.57 10
2. Sims, Lawson FR-1 Gillette 9:03.95 8
3. Matthews, Paul FR-1 Westminster (Utah) 9:12.23   6
4. Jones, Peyton JR-3 Providence (Great Falls) 9:19.15   4
5. Smith, Nathan FR-1 Gillette 9:25.18   2
6. Garcia, Jorge FR-1 Gillette 9:35.73   1
7. McGee, Conor JR-3 Providence (Great Falls) 9:36.01   -
8. Mellmer, Eric JR-3 Westminster (Utah) 9:45.42   -
9. Lehr, Tanner SO-2 Montana Western 9:50.44   -
10. Reed, Holden FR-1 Montana Western 10:18.78   -
11. Holter, Matthew FR-1 Providence (Great Falls) 10:44.23   -
12. Hensley, Taylor JR-3 Providence (Great Falls) 11:12.66   -
3000 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Matthews, Paul FR-1 Westminster (Utah) 9:12.23   6
2. Jones, Peyton JR-3 Providence (Great Falls) 9:19.15   4
3. Smith, Nathan FR-1 Gillette 9:25.18   2
4. Garcia, Jorge FR-1 Gillette 9:35.73   1
5. McGee, Conor JR-3 Providence (Great Falls) 9:36.01   -
6. Mellmer, Eric JR-3 Westminster (Utah) 9:45.42   -
7. Lehr, Tanner SO-2 Montana Western 9:50.44   -
8. Reed, Holden FR-1 Montana Western 10:18.78   -
9. Holter, Matthew FR-1 Providence (Great Falls) 10:44.23   -
10. Hensley, Taylor JR-3 Providence (Great Falls) 11:12.66   -
3000 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Ledesma, Ayrton FR-1 Gillette 8:37.57 10
2. Sims, Lawson FR-1 Gillette 9:03.95 8
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Fitzpatrick, Eric FR-1 Southern Idaho 15:25.73 10
2. Duffey, Jackson FR-1 Rocky Mountain 15:37.72   8
3. Stelzer, Ezekiel FR-1 Southern Idaho 15:50.11 6
4. Barrow, Chase FR-1 Southern Idaho 15:54.75 4
5. Taylor, Riley FR-1 Southern Idaho 16:19.73   2
6. Schoppe, Jonah FR-1 Southern Idaho 16:22.94   1
7. McGee, Conor JR-3 Providence (Great Falls) 16:38.84   -
8. Jones, Peyton JR-3 Providence (Great Falls) 16:48.62   -
9. Clements, Logan FR-1 Rocky Mountain 17:08.82   -
10. Council, Keegan SO-2 Rocky Mountain 17:20.86   -
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Olsen, Derrick FR-1 Rocky Mountain 8.49   10
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Livingston, Rily FR-1 Rocky Mountain 1.80m   5' 10.75" 10
  • 1.80
    XO
  • 1.85
    XXX
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Moses, Markale FR-1 Rocky Mountain 6.16m   20' 2.5" 10
  • FOUL
  • 5.66m
  • 5.94m
  • 6.16m
  • 5.94m
  • 5.90m
2. Livingston, Rily FR-1 Rocky Mountain 5.78m   18' 11.75" 8
  • 5.59m
  • 5.71m
  • 5.78m
  • PASS
  • PASS
  • PASS
3. Wright, Chris FR-1 Rocky Mountain 5.67m   18' 7.25" 6
  • 5.67m
  • 5.50m
  • 5.17m
  • 5.32m
  • 5.38m
  • ND
4. Bertheaud, Raymond SR-4 Westminster (Utah) 4.37m   14' 4" 4
  • FOUL
  • 4.37m
  • 3.99m
  • FOUL
  • 4.28m
  • 4.29m
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Boos, Zebadiah SO-2 Providence (Great Falls) 11.99m   39' 4" 10
  • 11.99m
  • 11.45m
  • 11.39m
  • 11.32m
  • 10.83m
  • 10.85m
2. Decker, Robbie SO-2 Westminster (Utah) 6.85m   22' 5.75" 8
  • 6.15m
  • 5.93m
  • 6.58m
  • 6.85m
  • 6.76m
  • 6.51m
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1. Boos, Zebadiah SO-2 Providence (Great Falls) 12.93m   42' 5.25" 10
  • FOUL
  • FOUL
  • 12.93m
2. Katona, Blake SO-2 Westminster (Utah) 8.21m   26' 11.25" 8
  • 8.21m
  • FOUL
  • FOUL
PL NAME YEAR TEAM POINTS SC
1. Kostelecky, Kristopher SO-2 College of Idaho 4584 10
2. Ney, Brooks JR-3 College of Idaho 4511 8
3. Malone, Josh FR-1 Carroll 4418 6
4. Bourn, Tyler FR-1 Carroll 4125   4
5. Hofstee, Nolan JR-3 Carroll 3889   2