January 25-26, 2019
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tim Thacker SO-2 Milligan 2:52.98 2:13.87 1:46.80 2:30.41
2 Damon Akers SR-4 Concord 2:27.74 2:32.26 3:09.95 2:30.75
3 Tom Joyce SO-2 Catawba 1:50.37 1:48.82 2:41.67 2:35.45
4 Roger Foster SR-4 Concord 2:28.42 2:17.49 3:15.29 2:36.23
5 Antonio Gomez FR-1 Montreat 2:38.43 3:01.96 2:38.43 2:36.86
6 Caleb Silver SO-2 Montreat 2:21.91 3:05.45 2:36.43 2:41.26
7 Will Knowlton SR-4 Berry 2:38.34 2:39.96 2:54.50 2:41.57
8 Jeremy Allinger FR-1 Shenandoah 2:51.86 2:14.21 3:19.68 2:43.67
9 Curtis Freeman JR-3 Pfeiffer 2:42.10 3:21.39 2:35.55 2:43.73
10 Trevor Armes SO-2 Concord 3:21.28 3:22.93 1:57.14 2:44.98
11 Zachary Barton SR-4 Shenandoah 2:30.20 2:12.04 2:30.20 2:45.05
12 Omar Brown FR-1 St. Augustine's 3:30.32 3:15.41 2:14.14 2:45.60
13 Joseph Morphonios FR-1 Southern Virginia 3:36.61 3:34.94 3:18.28 2:46.62
14 Derrick Chirinos SR-4 Eastern Mennonite 3:02.11 3:22.16 1:56.95 2:47.07
15 Reed Davis SO-2 Shenandoah 1:57.02 2:47.17 3:03.89 2:47.17
16 Brayden Epperly FR-1 Randolph 3:38.40 3:04.80 3:19.92 2:48.00
17 Antoine Ewell JR-3 Livingstone 3:03.35 2:22.98 3:10.08 2:48.21
18 Marcus Vital SO-2 WVU Tech 3:27.10 3:27.10 2:14.70 2:48.37
19 Kane McMahon FR-1 Montreat 3:22.34 2:51.99 2:23.32 2:48.61
20 Eli Hall SR-4 Montreat 2:46.18 2:36.01 3:37.05 2:49.57
21 Seth Bierbrauer FR-1 WVU Tech 2:16.17 3:12.34 2:26.38 2:50.21
22 Joseph Fry FR-1 Milligan 2:35.04 2:06.08 2:00.97 2:50.37
23 Nevin Foster FR-1 Pfeiffer 2:48.96 2:19.95 3:14.56 2:50.66
24 Christopher Garcia FR-1 Montreat 2:47.09 3:35.32 3:06.03 2:52.25
25 Christopher King FR-1 Shenandoah 2:26.09 3:20.00 2:41.74 2:53.91
26 Robert Edwards FR-1 St. Augustine's 2:19.03 3:29.42 3:41.74 2:55.98
27 Kyle Albert JR-3 Shenandoah 3:30.57 2:38.38 2:31.18 2:59.97
  Dylan Brown FR-1 Pfeiffer DNS DNS DNS DNS
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Jeremy Allinger FR-1 Shenandoah 1:57.85 2:43.67 1:59.48 2:43.67 3:27.86 3:08.22
11 Zachary Barton SR-4 Shenandoah 2:38.45 2:12.04 1:55.54 2:45.05 3:08.16 2:17.00
13 Joseph Morphonios FR-1 Southern Virginia 2:23.30 3:28.28 3:18.28 2:46.62 3:03.29 1:59.97
14 Derrick Chirinos SR-4 Eastern Mennonite 3:20.49 2:30.37 2:00.29 2:47.07 2:33.71 2:58.77
15 Reed Davis SO-2 Shenandoah 2:18.76 3:00.55 3:08.91 2:47.17 2:18.76 2:48.85
21 Seth Bierbrauer FR-1 WVU Tech 2:09.36 2:29.79 2:48.51 2:50.21 3:22.55 2:22.98
22 Joseph Fry FR-1 Milligan 3:12.52 2:16.30 2:12.89 2:50.37 3:02.30 2:24.82
25 Christopher King FR-1 Shenandoah 3:04.35 3:46.09 2:45.22 2:53.91 2:15.65 3:14.78
27 Kyle Albert JR-3 Shenandoah 3:21.57 2:56.37 3:32.37 2:59.97 3:50.37 2:56.37
  Dylan Brown FR-1 Pfeiffer DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Curtis Freeman JR-3 Pfeiffer 2:10.99 2:43.73 2:42.10
10 Trevor Armes SO-2 Concord 2:44.98 2:44.98 2:23.54
12 Omar Brown FR-1 St. Augustine's 2:24.08 2:45.60 1:59.24
16 Brayden Epperly FR-1 Randolph 2:22.80 2:48.00 2:37.92
17 Antoine Ewell JR-3 Livingstone 3:20.17 2:48.21 2:33.08
18 Marcus Vital SO-2 WVU Tech 2:58.48 2:48.37 2:53.43
19 Kane McMahon FR-1 Montreat 3:25.71 2:48.61 3:03.79
20 Eli Hall SR-4 Montreat 3:37.05 2:49.57 2:08.88
23 Nevin Foster FR-1 Pfeiffer 3:07.73 2:50.66 2:57.49
24 Christopher Garcia FR-1 Montreat 3:40.48 2:52.25 3:07.76
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tim Thacker SO-2 Milligan 3:09.52 2:30.41 1:52.81 2:48.46
2 Damon Akers SR-4 Concord 2:44.32 2:30.75 3:12.96 2:21.71
3 Tom Joyce SO-2 Catawba 2:09.03 2:35.45 2:01.25 2:04.36
4 Roger Foster SR-4 Concord 3:15.29 2:36.23 2:15.92 3:02.79
5 Antonio Gomez FR-1 Montreat 3:23.92 2:36.86 3:03.53 2:40.00
6 Caleb Silver SO-2 Montreat 1:52.89 2:41.26 1:56.11 2:05.79
7 Will Knowlton SR-4 Berry 2:54.50 2:41.57 3:10.66 2:51.27
26 Robert Edwards FR-1 St. Augustine's 3:10.06 2:55.98 2:59.50 3:06.54