March 16-17, 2023
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Erica Fisher JR-3 North Florida 17:04.79 15:22.32 12:48.60
2 Ariana Anderson JR-3 Embry-Riddle 17:15.50 17:56.92 18:48.70
3 Monique Whiteman JR-3 Flagler 17:16.62 17:06.26 14:20.40
4 Monika Kubai JR-3 Flagler 17:17.75 19:01.53 19:53.42
5 Riley Bahr JR-3 Florida State 17:19.09 14:53.62 13:09.71
6 Abby Schrobilgen SO-2 Florida State 17:20.59 21:40.74 16:07.75
7 Anna Sentner FR-1 Florida State 17:22.66 22:25.04 17:43.52
8 Emma Mussante SO-2 Florida Southern 17:24.37 12:31.95 21:03.69
9 Megan Churchill SO-2 Flagler 17:30.04 20:28.55 18:12.05
10 Enola Savel SO-2 Flagler 17:40.22 12:22.16 21:01.67
11 Dani Thompson FR-1 Florida State 17:46.89 22:24.29 14:13.52
12 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 17:51.35 13:02.09 19:27.78
13 Evie McIver SO-2 Florida State 17:55.01 17:22.76 15:35.26
14 Marissa Kempf SO-2 Flagler 18:11.80 13:49.77 18:00.89
15 Abigail Misch FR-1 Flagler 18:14.42 21:53.31 18:14.42
16 Mya Stam SO-2 Florida Southern 18:22.67 15:15.22 16:10.35
17 Chloe Smith FR-1 Flagler 18:47.24 21:47.60 22:43.96
18 Lauren Bing FR-1 Florida State 18:48.93 15:48.31 13:44.12
19 Jalynn Browning FR-1 Marshall 18:53.06 19:27.06 20:57.70
20 Laci Watford FR-1 North Florida 18:58.42 14:47.97 19:55.35
21 Emery Roth SO-2 Florida Southern 19:00.73 22:48.88 22:26.07
22 Riley Carter SO-2 Flagler 19:22.32 17:26.09 14:43.37
23 Zoie Marchant FR-1 Flagler 19:26.43 21:34.74 19:49.76
24 Maylyn Wallace FR-1 Embry-Riddle 19:35.00 16:15.25 17:02.25
25 Elissa Oliver SO-2 North Georgia 19:39.04 15:55.03 21:25.16
26 Hailey Montgomery FR-1 Embry-Riddle 19:44.40 14:00.93 16:34.90
27 Tori Mills FR-1 Flagler 20:36.79 17:56.01 14:50.49
  Kendall Mathis FR-1 Embry-Riddle DNF DNF DNF
  Hope Siner FR-1 Flagler DNF DNF DNF
  Sam Gayton SO-2 Flagler DNF DNF DNF
  Marit Griep FR-1 Florida State DNF DNF DNF
  Ellie Shurman FR-1 Edward Waters DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Erica Fisher JR-3 North Florida 14:20.83 17:04.79 16:03.31
2 Ariana Anderson JR-3 Embry-Riddle 14:40.18 17:15.50 12:35.92
3 Monique Whiteman JR-3 Flagler 21:46.15 17:16.62 21:25.41
4 Monika Kubai JR-3 Flagler 20:45.30 17:17.75 15:02.85
5 Riley Bahr JR-3 Florida State 14:22.45 17:19.09 12:28.15
6 Abby Schrobilgen SO-2 Florida State 19:35.87 17:20.59 18:02.22
7 Anna Sentner FR-1 Florida State 12:51.57 17:22.66 16:30.53
8 Emma Mussante SO-2 Florida Southern 18:37.48 17:24.37 13:03.28
9 Megan Churchill SO-2 Flagler 14:42.04 17:30.04 21:00.05
10 Enola Savel SO-2 Flagler 12:43.36 17:40.22 15:11.79
11 Dani Thompson FR-1 Florida State 14:02.85 17:46.89 16:10.87
12 Ellie Fluman SO-2 Florida Southern 22:40.62 17:51.35 22:29.90
13 Evie McIver SO-2 Florida State 19:10.26 17:55.01 19:42.52
14 Marissa Kempf SO-2 Flagler 14:33.44 18:11.80 17:49.97
17 Chloe Smith FR-1 Flagler 17:17.06 18:47.24 17:39.61
  Marit Griep FR-1 Florida State DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Abigail Misch FR-1 Flagler 23:20.86 19:52.92 18:14.42 16:24.98 17:41.59 20:58.59 18:25.37
16 Mya Stam SO-2 Florida Southern 21:30.13 14:31.11 18:22.67 18:55.75 19:28.83 20:46.02 17:16.51
18 Lauren Bing FR-1 Florida State 13:10.26 15:03.15 18:48.93 21:38.27 16:10.88 16:33.46 21:38.27
19 Jalynn Browning FR-1 Marshall 19:49.72 15:06.45 18:53.06 17:56.41 14:43.79 21:09.03 21:09.03
20 Laci Watford FR-1 North Florida 16:30.43 13:16.90 18:58.42 14:13.82 18:47.04 18:58.42 18:47.04
21 Emery Roth SO-2 Florida Southern 14:49.77 22:03.25 19:00.73 16:21.03 16:21.03 22:37.47 19:57.77
22 Riley Carter SO-2 Flagler 24:01.28 14:20.12 19:22.32 15:18.24 16:51.22 15:29.86 19:22.32
23 Zoie Marchant FR-1 Flagler 14:23.16 20:13.09 19:26.43 23:08.06 19:38.10 14:11.50 20:48.08
24 Maylyn Wallace FR-1 Embry-Riddle 15:51.75 18:12.75 19:35.00 17:14.00 23:06.50 19:11.50 15:28.25
25 Elissa Oliver SO-2 North Georgia 21:36.95 24:22.01 19:39.04 19:15.46 22:47.69 25:09.18 20:49.79
26 Hailey Montgomery FR-1 Embry-Riddle 18:45.18 20:43.62 19:44.40 24:52.35 24:28.66 20:31.78 19:20.72
27 Tori Mills FR-1 Flagler 15:39.96 14:38.12 20:36.79 22:52.84 22:03.37 24:44.15 19:59.69
  Ellie Shurman FR-1 Edward Waters DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Kendall Mathis FR-1 Embry-Riddle DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Sam Gayton SO-2 Flagler DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Hope Siner FR-1 Flagler DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF